Vernisážou odštartovala výstava obrazov pod názvom Nádych umelkyne Ivety Filipczykovej, rodenej Schusterovej, ktorá má svoje korene v meste Krompachy.

Výstava je v poradí druhou tohtoročnou výstavou, ktorú organizuje mesto Krompachy pod záštitou primátora Dáriusa Dubiňáka. Nádych je zároveň súčasťou osláv 100. výročia založenia Miestneho odboru Matice slovenskej v Krompachoch.

Iveta Filipczyková_IFI  je rodáčkou z nášho mesta. Žije v Ostrave. V Krompachoch vyštudovala vtedajšiu Ľudovú školu umenia pod vedením Anny Schusterovej a Fabioly Farkašovej. V Ostrave vyštudovala Ľudové konzervatórium – Ateliér kresby, maľby a grafiky. Odvtedy sa venuje umeniu.

Na svojom konte má množstvo výstav, plenérov, organizuje výstavy, venuje sa kurátorskej a pedagogickej činnosti, projektom. Vzdelanie si doplnila štúdiom dejín umenia pri Národnej galérii v Prahe. Jej obrazy prešli kus sveta. Vystavovala v Paríži, Taliansku a jedno zo svojich diel dostala až  na výstavu do Tokia. Dielo má názov a znázorňuje „Nádych“. Postava na ňom zachytená má pôvod práve z jej rodných Krompách. Na výstave EUROPEAN ART IN TOKYO v Galérii Kubota toto dielo s názvom NÁDYCH získalo zvláštne ocenenie Francúzskej asociácie pre kultúru AFRAC. Dielo Nádych je uvedený aj na pozvánke k výstave v našom meste.

Úvod piatkovej vernisáže patril žiakom Základnej umeleckej školy v Krompachoch Stanislavovi a Gabrielovi, ktorí hrou na akordeóne a gitare spríjemnili atmosféru umeleckej udalosti. Maliarku v jej rodných Krompachoch prišla privítať prednostka mestského úradu Anna Nemčíková. Tá vyzdvihla prítomnosť maliarky v rodnom meste a skutočnosť, že sa s jej obrazmi, ktoré prešli niekoľko krajín Európy, prišla umelkyňa podeliť aj s rodákmi.

Vernisáže sa zúčastnili školáci zo ZŠ Zemanská ulica, aj krompašskí gymnazisti. Svoju niekdajšiu žiačku prišli účasťou podporiť i bývalí učitelia, rovnako tak aj spolužiaci a kamaráti. V krátkom príhovore vystúpil niekdajší, v súčasnosti čestný predseda MO MS Krompachy František Biroš.

Ako sa umelkyňa vo svojom príhovore vyznala, je vďačná za pozvanie do rodných Krompách a možnosť tu vystavovať je pre ňu veľkou cťou. V rodisku má svoju umeleckú premiéru a ako prezradila, jej májový termín nesie v sebe aj symboliku výročia.

„Zhodou okolností som v roku 1988 ukončila Ľudovú školu umenia (ĽŠU) a presne v máji 2023 sa vraciam späť po 35 rokoch. Je to zároveň aj moje jubileum od ukončenia umeleckej školy. Zároveň aj tu na výstave je prezentované malé dielko z ĽŠU, ktoré bolo vytvorené 5. 5. 1988 práve  v deň ako je ten dnešný, vernisážový. Ide o grafiku kostolíka. Je to symbolika, ktorá prišla úplne náhodou a ktorú som si všimla a uvedomila až vtedy, keď bol určený termín vernisáže. Krompachy sú mojim domovom, vraciam sa sem veľmi často. Každý rok som tu 3-krát, 4-krát. Mám tu veľa priateľov, známych a sú to moja rodina. Držíme pospolu,“ uviedla I. Filipczyková.  

Rovnako veľkou cťou, je pre ňu vystavovať pri príležitosti vzácneho jubilea, akým storočnica MO MS Matice slovenskej nepochybne je.  

„Pozvanie som s radosťou prijala. Zároveň ma teší aj záujem a je mi cťou, že pozvanie dnes prijali aj moji učitelia zo ZŠ a moja učiteľka z gymnázia. Bohužiaľ, zo zdravotných dôvodov sa nemohla zúčastniť i moja učiteľka výtvarnej výchovy Anna Schusterová. Pre mňa jedna z najdôležitejších učiteliek bola aj Fabiola Farkašová, ktorej posielam takto pozdrav do neba,“ vyznala sa maliarka.

Viackrát z jej úst počas vernisáže bol skloňovaný sen. „Môj prvý sen vznikol v ĽŠU. Druhý sen, keď  som sa mohla porovnávať s inými umelcami, v inej krajine. Zistila som, že môžem ísť ďalej, že môžem prekročiť ďalšie hranice, nielen tie česko – slovenské. Môj sen bol ísť za Parížom a ešte aj ďalej. Nevedela som, kam tá moja cesta ešte povedie. A viedla ma aj do Tokia, kde sa mi rovnako dostalo ocenenia, za čo som nesmierne vďačná. Plnia sa mi sny a to je krásne,“ zdôraznila.

Na výstave Nádych sú zastúpené obrazy z rôznych období života umelkyne. Zastúpené sú na nej všetky techniky, ktoré mám rada. Mám rada kresbu tužkou, hrudkou, grafiku, maľbu akrylovými farby a olejomaľbu, z nej predovšetkým figurálnu tvorbu. Do budúcna ba som veľmi rada predstavila svoje najnovšie obrázky tie, ktoré majú pre mňa najväčší význam. Rada do svojich obrazov zakomponujem svoje rodné kopce, ľudí pochádzajúcich z tohto kraja, mám rozpracované obrazy svojej rodiny, strýka, dcéru od bratranca a tie by som znova v Krompachoch rada prezentovala,“ dodala v závere umelkyňa.

Dodajme, že výstava Nádych potrvá do 26. mája 2023. Prísť sa nadýchnuť maliarkinej tvorby je možné v pracovných dňoch v čase otváracích hodín Mestskej knižnice v Krompachoch, kde si môžete vyzdvihnúť kľúče od výstavnej miestnosti a prísť sa pozrieť na diela, ktoré poznajú za hranicami Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Talianska, Francúzska a Japonska.