Na Slovensku je to tak, že výrobcovia výrobkov, ktoré sa predávajú v obaloch platia za to, že tieto obaly uvádzajú na trh tzv. OZV-čkám (organizácie zodpovednosti výrobcov).

Dajme si príklad. Výrobca mydla, ktoré je zabalené v plastovom obale, na základe predaných mydiel zaplatí OZV-čke určený poplatok. OZV potom v zazmluvnených obciach zaplatí zber plastových obalov, aj z toho nášho mydla. Aká krásna predstava. To by však fungovalo, ak by sme ten obal odhodili do správneho kontajnera. A aký je ten správny? No žltý predsa !!!

Čo sa však stane ak obal skončí v obyčajnom kovovom, či čiernom kontajneri? Prídu smetiari a vysypú ho logicky, ale bohužiaľ skončí na skládke odpadov a nie na triediacej linke a čo je horšie mesto za to musí zaplatiť.

Čiže ešte raz ak ten plastový obal z mydla skončí v žltom kontajneri máme to zadarmo, ak nie tak za to platíme. Teda presnejšie mesto zaplatí a vám občanom to potom zohľadní „v dani za smetie“. Mesto z toho vôbec nemá radosť, ale musí, je na to zákon a na druhej strane nemá na to peniaze, aby dotovalo nezodpovedný ľud.

Dnes Vám ukážeme foto jedného kontajtnera na komunálny odpad, ktorý slúži občanom bytových domov na ulici Trangusovej a Hlavnej. Dopredu upozorňujeme, že nejde o koláž ale o reálny stav, ktorý bol zachytený našim foťákom dňa 21.2.2022 pred pravidelným výsypom.

Najprv treba povedať, že kontajner bol otvorený a keďže dosť fúkalo odpad sa voľne rozptyľoval smerom k ihrisku a na cestu.

Aktivační pracovníci, ho chceli zatvoriť no vrch bol zablokovaný pretože tam niekto strčil výfuk. Ak by ctený občan výfuk odniesol do výkupu, ešte by zarobil. Takto zaťažil mestský rozpočet (v konečnom dôsledku ten svoj), pričinil sa k znečisteniu verejného priestranstva, sťažil prácu aktivačným pracovníkom a dopustil sa priestupku, pretože uložil odpad na iné miesto než na to určené  a to všetko preto, lebo bol povedzme si úprimne lenivý.

Ani ďalšie odpady, ktoré sa v kontajneri nachádzali nevykazovali známky komunálneho odpadu. Veď posúďte sami. Plasty, plasty, samé plasty, nejaký ten papier a kus železa. Komunálny odpad v podstate skoro nevidno. Na druhej strane treba uznať, že sklo sa tiež nenašlo, no zrejme ho len pod tou kopou plastou nebolo vidieť, takže to asi nemožno považovať za úspech.  V pozadí na fotke vidieť, že tie správne kontajnery nie sú až tak ďaleko....

Čo povedať na záver. Už len staré známe krédo, že triediť sa oplatí a pocíti to aj vaša peňaženka.

Predsa len posledná informácia pre tých čo radi matematiku :

triedené plasty (plast, kov, tetrapack) – 0,- €/t, triedený papier – 0,- €/t, triedené sklo – 0,- €/t

komunálny odpad – 72,-€/t (uloženie na skládku) + 22,-€/t (zákonný poplatok) + náklady na zber a prepravu

Na záver chceme poďakovať všetkých našim občanom, ktorí poctivo triedia a šíria tieto osvietené myšlienky ďalej.

Vážime si váš prístup a veríme, že sa stanete príkladom väčšine. Zdar triedeniu!!!