S pribúdajúcimi slnečnými dňami prechádzajú letnou údržbou aj drevené sochy vo veľkom i malom mestskom parku. Dvojica mužských postáv už má na sebe nový lakový náter. Teraz na rad prišla aj sv. Barbora. Ako sme sa však dozvedeli, tu je práce o čosi viac.

Drevokazná huba sa usadila najmä v preliačinách, škárach, ako napr. na záhyboch šiat či línií tváre a rúk. Hubu je potrebné najskôr odstrániť, miesto ošetriť a nalakovať. Vyrastá zvnútra kmeňa, z ktorého je socha vyrezaná. I napriek odstráneniu sa huba môže po čase znova obnoviť. Potrebná bude teda ďalšia úprava. Socha sv. Barbory rovnako, ako jej mužskí kolegovia z parku, dostane nový lakovaný náter.

Pripomeňme, že trojica sôch bola v mestských parkoch osadená na jeseň 2011. Pri príležitosti Dní mesta a XX. Krompašského jarmoku sochu sv. Barbory prišiel do nášho mesta slávnostne odhaliť vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič. Autormi trojice drevených plastík sú rezbári Juraj Antoňák, Stanislav Polek a Marek Mikuš – tvorca sochy sv. Barbory patrónky baníkov.