Historické vozidlo do mesta priviezol Krompašan žijúci v Prešove Martin Neubeller. Auto predstavili spolu so šesťdesiatkou automobilových veteránov v rámci víkendového Retromotovíkendu.

Podujatie zorganizoval Veterán klub Cassovia retro z Košíc. V spanilej jazde centrom mesta sa predviedli automobily a motocykle z predvojnového obdobia, ako i ďalších desaťročí 20. storočia. 

Stovky Krompašanov, aj návštevníkov mesta, ktorí prišli na Hlavnú ulicu sa mali na čo pozerať. Veď vidieť, viac ako storočné autá či motocykle, sa nedeje každý deň. Podujatiu prialo aj počasie, čo iba pridalo na čare Retromotovíkendu.

Milovníci veteránov do Krompách prišli s autami svetových značiek a výrobcov. Nechýbali ani vozidlá z niekdajších čias československého automobilizmu.

Ako prezradil majiteľ repliky prvého benzínového auta tzv. trojkolky, spoločnosť Mercedes, ktorá s výrobou tohto auta spred viac ako 100 rokov začala, povolila na celom svete vyrobiť iba 100 replík tejto trojkolky. „Pôvodný automobil dnes stojí v múzeu v Nemecku. Táto replika je jedinou na Slovensku a je v pláne vystavovať ju práve v jednom z múzeí u nás na Slovensku,“ priblížil M. Neubeller.

Konštruktér Karl Benz trojkolku skonštruoval v roku 1881, ale veľmi si neveril, že auto bude jazdiť. Skeptickí boli aj vtedajší odborníci na dopravu. A tak K. Benz auto testoval iba po nociach. Jeho manželka Bertha mu však verila a tajne vzala manželovo auto a previezla sa na ňom spolu s ich dvoma synmi. V miestnej lekárni kúpila 10 litrov technického benzínu, auto naštartovala a previezla sa v ňom 106 km. Auto malo počas cesty niekoľko zastávok, kde bolo potrebné odstrániť drobné nedostatky. Dokonca pri jednej z nich si Bertha pomohla aj vlastným podväzkom. Jej jazda bola úspešná a zapísala sa do histórie automobilizmu, ako prvá diaľková jazda automobilom.  Odvtedy sa píšu dejiny automobilizmu a sériovej výroby. Karl Benz si tento motor dal patentovať v roku 1886.

Retromotovíkend bol po dlhšej dobe prvým väčším podujatím v meste Krompachy. Spanila jazda veteránov sa tešila veľkému záujmu. Hlavná ulica v Kormpachoch sa počas sobotňajšieho dopoludnia zmenila na ulicu s najväčším počtom historických vozidiel, ktoré kedy do mesta zavítali.